Sakal Ekimi

Sakal, bir erkeğin yüzünün bakım veren kısımlarından biridir ve zamanla saç dökülmesinin meydana geldiği kısımlardan biridir. Zamanın yanı sıra bazen kişilerde doğuştan seyrek ve istenilen seviyede olmamaktadır. Bu durum kesinlikle kader değildir, seyrek sakallara çözüm bulunabilmektedir.

Sakal ekimi, saç ekimi sürecindeki bir süreçtir. Aynı tekniği kullanarak insanların sakalları daha kalın ve sağlıklı hale gelir. Hoş olmayan ince sakallar çok kısa sürede giderilecektir. Süreç hakkında daha detaylı bilgi verecek olursak.

SAKAL EKİMİ NEDİR?

Sakal ekiminin ne olduğunu bilmek isteyenler için konu ile ilgili tüm detaylardan bahsetmek istiyoruz. Sakalın insanların yüzleri üzerinde büyük bir etkisi vardır, bazen beklenen düzeyde olmamaktadır. Bazen de istenilen yoğunlukta olsa da dağınık olmaktadır. Bu sayede kişilerin görünümü bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Sakal ekimi işleminde insan sakalının yoğun olan kısmı seyrek olan bölgeye ekilir. Operasyon sırasında insan saçı kökleri kullanıldığı için sonuçlar doğal görünür.

SAKAL EKİMİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

Erkeklerin görünüşünde sakal önemli bir unsurdur ve bununda eksiklikleri erkekleri memnun etmemektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sakal ekimi seyrek veya anormal sakalları olan kişilerin umudu haline gelmiştir. Kişilere estetik olarak değer katar; zamanla genetik, hormonlar veya dış etkenler nedeniyle azalabilir.

Elbette sakal ekimi ihtiyacı kişinin kendi tercihidir. Ancak ne zaman olursa olsun sakal ekiminden başka çare yoktur.

 • Sakal dökülmesi ilaçlı veya haricen kullanılacak krem ve merhem nedeniyle geri getirilemeyecek nedenlerden döküldüyse sakal ekimine ihtiyaç duyulur.
 • Tercihli bir durum olmakla birlikte kimilerimiz için sakal noksanlığı estetik bir sorundur ve giderilmesi için bu yöntem tercih edilebilir.
 • Operasyon saç ekimi ile aynı altyapı üzerine kuruludur ve ileri düzey bir işlem olmaktan öte, lokal anestezi ile yapılan ve kişinin hemen günlük hayatına geri dönebildiği bir uygulamadır.
 • Operasyon deneyimli uzmanların elinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 • Kişiye herhangi bir protez ve benzeri nakil yapılmaz, uygulamada kişinin kendi kıl kökleri kullanılır.
 • Uygulama yaptırmak için özel bir nekahat süresi gerekli değildir. Kişi herhangi bir zamanda bu yöntemi tercih edebilir.
 • Sakal ekimi kalıcı bir operasyondur. Ekilen köklerin dökülme riski yok denecek kadar azdır.
 • Operasyon uzmanlar tarafından yapıldığı sürece herhangi bir riski söz konusu değildir.

SAKAL EKİMİ NASIL YAPILIR?

Sakal ekiminin nasıl yapıldığından ve bu süreçte hangi adımların takip edilmesi gerektiğinden bahsedecek olursak. Konuyla ilgili detayların çok merak edildiğini ve bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu biliyoruz. Estetik operasyonlarda genellikle bazı hatalar ve yanılgılar vardır. Öncelikle sakal ekiminin nasıl yapıldığından bahsetmek istiyoruz.

İşlem adımları genel olarak şöyle olmaktadır;

 • Kıl nakil işlemlerinin en önemli aşaması ekilecek olan kıl köklerinin toplandığı aşama olmaktadır. Genellikle nakil işlemlerinde ense bölgesi donör olarak seçilse de sakal ekimi işlemi için kişinin sakal bölgesi de tercih edilmektedir.
 • Uygun bölgede kıl kökleri toplandıktan sonra sakallarda uygulanan alanlara kanallar açılarak kıl kökleri bu kanallara ekilir.
 • Bu işlem sırasında son derece dikkatli olunduğundan dolayı kişilerin hem uygulanan bölgelerinde hem de donör bölgelerinde iz kalmamaktadır. İşlem sırasında son derece dikkatli ve özenli davranılmakta ve bu sebeple de herhangi bir acı hissi, iz ve tahribat olmamaktadır.
 • Sakalların yalnızca belirli bölgelerinde sakal kaybı yaşanmış ise o zaman durumun eşitlenmesi için diğer bölgelere göre ekim yapılmaktadır.

SAKAL EKİMİ ÖNCESİ

Estetik müdahale yapılmadan önce kişilerin anlaması ve bazı önleyici tedbirler alması gerekir. Uzmanlar bu konu hakkında detaylı bilgi verecektir. Bu konudaki uzman tavsiyelerini dikkate almak ve bunlara uymak çok önemlidir. Kendinizle ilgili önemli bir karar verdiğinizde ve bu kararı uygulamaya karar verdiğinizde, ihtiyacınız olan tüm bilgilere erişmek önemlidir.

Sakal ekimi öncesi dikkat edilmesi gereken konular şöyle olmaktadır;

 • Sakal ekimi en fazla tercih edilen kıl nakil işlemi olan saç ekiminden farklıdır. Ekim yapılacak olan alanın diğer bölgeler ile uyumlu olması önemlidir. Bu sebeple öncelikle uygun sayıda greft sayısı belirlenir.
 • Hasta detaylı bir biçimde bilgilendirilir ve işleme ilişkin aklına takılan tüm sorular cevaplanır.
 • Ekim için toplanacak olan greftlerin hangi bölgeden alınacağı belirlenir.
 • Ekim yapılacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanır ve hastanın acı hissetmemesi için hazırlık yapılır.

SAKAL EKİMİ SONRASI

Sakal ekimi genellikle risksiz bir süreç olduğu için bu işlemden sonra ciddi bir yan etki oluşmaz. Ayrıca sakalların sağlıklı bir şekilde uzaması için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Sakal ekimi sonrası yapılan işlemlerden ve dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedecek olursak.

Şöyle ki;

 • Öncelikle işlemden sonra uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklıklar olabilmektedir. Bunun nedeni işlem sırasında kanın pıhtılaşmasıdır.
 • İşlemden 24 veya 48 saat sonra bölge temizlenir ve pıhtılaşmadan kaynaklı kalıntılar giderilir. Bu sayede ekim yapılan kıl kökleri de ortaya çıkar.
 • İşlemden sonra 1-2 hafta daha kıllar besleneceğinden dolayı bölgede kanlanma olabilmektedir. Bu durum son derece doğal olmaktadır. Bu durum kıl köklerinin yeteri kadar beslendiğini göstermektedir.
 • Ekilen kıl kökleri kişinin sakalından ilk başta farklı olmaktadır. Çünkü ekilen sakallar saç kılıdır ve bu sebeple daha yumuşaktır. Ancak zamanla ekilen saçlarda istenilen sertlik ve kalınlık yakalanılmaktadır.

SAKAL EKİMİ KİMLERE UYGULANIR?

Sakal ekimi kimlere uygulanır bu çok merak edilmektedir. Kişilerin bu estetik müdahaleden yararlanıp yararlanamayacağı önemli bir sorudur. Bu sorunun cevabı, sorunları olan ve bu sorundan muzdarip insanlar için son derece önemlidir.

Erkeklerde hormonların tam olarak yerleştiği ve stabil olduğu yaş aralığı olan sakal ekimi yaşı 20-22 yaş arasındadır. Bu, yaşın altındaki kişilerde sakal olmayacağı için önerilmez. Yaş sınırı dışında sakal ekimi için uygun olmayan kişiler neredeyse yoktur. Özel bir durum söz konusu ise bunun uzman ile paylaşılması gerekir.

İğne fobisi olan kişilere özel olarak farklı şekilde lokal anestezi uygulanmaktadır.

SAKAL EKİMİ FİYATLARI

Sakal ekimi fiyatı konusunda bilgi vermenin zor olduğunu söylemek istiyoruz. Kişinin sakal kısmının seyrek boyutu veya tam köşe olması durumunda fiyat buna göre belirlenecektir.

Kişinin sakal bölgesine kaç ekim yapıldığı çok önemlidir. Ekim alanı ne kadar büyükse ve ne kadar çok greft kullanılırsa, hasta o kadar çok ödeme yapmak durumunda kalır. 

İnceleme sonrasında alanda ne kadar ekim yapılacağı maliyette belirlenecektir. Tercih ettikleri uzmanın veya kliniğin bu konudaki deneyimi ilk etapta önemsenmesi gereken konu olmalıdır.

İşlemden en sağlıklı sonucun elde edilmesi için mutlaka iyi bir ekip tercih edilmelidir.

SAKAL EKİMİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMAKTADIR?

Sakal ekimine ihtiyaç duyulduğu durumlar değişkenlik göstermektedir. Kişilerin zamanla veya hormonlar ile alakalı yaşadığı sorunlar nedeni ile sakal ekimi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Sakal ekimi hangi durumlarda yapılmaktadır bundan bahsedecek olursak. Şöyle ki;

 • Genetik sebeplerden dolayı kişinin sakal ve bıyık bölümünde kıl çıkmaması
 • Yaralanma veya kaza sonucu bölgede kalıcı olarak kıl kayıplarının yaşanması ve bir daha bölgede kıl çıkmaması
 • Bölgede yanma gibi kazalara bağlı olarak kıl çıkmaması
 • Kişilerin sakallarının doğuştan seyrek olması
 • Sakalların dökülmesine neden olan bazı hastalıkların meydana gelmesi
 • Cinsiyet değişikliği nedeni ile kişilerin görünümlerini değiştirmek istemesi
 • Halk arasında köse olarak bilinen ve hiç sakal çıkmayan kişilerde


Yukarıda saydığımız durumlar meydana geldiğinde veya kişilerde bu durumlar söz konusu olduğunda sakal ekimi gerçekleşmektedir. Kişiler operasyon sonrası istediği gibi gür ve sağlıklı sakallara kısa sürede kavuşmaktadır. Bu operasyon oldukça kolay ve kısa süren bir operasyon olmakta ve kişiler işlem sonrası gündelik yaşamlarına geri dönebilmektedir.

WhatsApp WhatsApp