Bıyık Ekimi

Bıyıkların erkeklerin görünüşü üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bıyıkların eksikliğinden bazı erkekler son derece rahatsız olur. Zamanla veya doğal yapısından dolayı kıl seviyesi yetersiz kalır.

Bıyık ekimi yöntemi ile bıyık istenilen seviyeye ulaşabilir ve kişilerin yüzlerinde çok önemli bir fark oluşmasını sağlayabilir. Erkek bıyık eksikliği çok önemli bir problemdir. Bu sorunu çözmenin birçok etkili yolu vardır.

Bıyık ekim işlemlerine dair merak ettiğiniz ve bilinmesi gereken tüm detaylardan bahsedecek olursak:

BIYIK EKİMİ NEDİR?

Bıyık ekimi yöntemi, kalıcı saç dökülmesi için kullanılan bir yöntemdir ve kişilerin bıyık bölgesine uygulanır. Bıyık şeklinden memnun olmayan erkekler için tercih edilen yöntemdir. Kısacası bıyık ekiminin ne olduğunu bilmek isteyenler için sürecin detaylarından bahsedecek olursak. Bu program, 24 yaş üstü erkeklerin yararlanabileceği bir yoldur.

FUE teknolojisi ile kullanılır ve saç ekimi işlemlerinde çok tercih edilir. Lokal anestezi altında işlem yaklaşık 2-3 saat sürer. Operasyon sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Bu işlemle ilgili temel noktalardan biri, 4 ay sonra bölge bıyıksız kalırsa bölgeye tekrar ekim yapılacağıdır.

BIYIK EKİMİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

Bıyık, erkeklerin görünüşü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Zamanla gelişen koşullar veya doğal kıl yapısından dolayı kıl sayısı yetersiz olabilir. Bu sorun da bazı erkekleri son derece memnuniyetsiz kılar. Bıyık ekimi uygulamasını kullanarak bıyığınızı istediğiniz seviyeye yükseltebilirsiniz. Yüzünüzde çok önemli bir fark oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bıyık neden kısaltılmalı? Ya da neden bıyık ekimine ihtiyacınız var? Maddeler ile soruları cevaplamadan önce bir nokta belirtmek gerekir; bıyık dökülmesinin geri dönüşü olmadığında bıyık ekimi ihtiyacı doğar. 

BIYIK EKİMİ HAZIRLIK SÜRECİ

Bıyık ekimi için hazırlık aşaması çok önemlidir. Ne tür bir estetik operasyon yapılırsa yapılsın önceden uygun şekilde hazırlanmalıdır. Aksi takdirde operasyonun kendisinde herhangi bir risk bulunmamakla birlikte gerekli konular dikkate alınmaz ise belirli risk durumları ortaya çıkacaktır.

Bıyık ekimi öncesinde dikkat edilmesi gereken konular şu şekildedir:

 • Bıyık ekimi öncesinde en önemli aşamalardan biri muayene aşaması olmaktadır. Bu aşamada kişilere nasıl bir teknik uygulanacağı ve donör bölgesi belirlenir.
 • İlk etapta belirlenen bir diğer konu bölgeye ne kadar kıl kökünün ekileceği sorusuna cevap vermektir.
 • İnsanlar bazen daha yoğun bir görünüm elde etmek için olması gerekenden daha fazla kıl kökünü ektirmek istemektedir. Ancak bu doğru bir tutum değildir. Bölgeye olması gerektiğinden fazla kıl kökü ekildiğinde diğer köklerinde sağlıklı bir biçimde ekilmesine engel olunmaktadır.
 • Genel olarak alanında başarılı bir ekipten destek aldığınızda öncesinde dikkat edilmesi gerekenler sizin düşünmeniz gereken şeyler olmayacaktır. Uzman ekip sizin yerinize tüm süreci mükemmel bir biçimde yönetecektir.

BIYIK EKİMİ NASIL YAPILIR?

Bıyık ekiminden önce en önemli soru hangi yöntemi seçmeniz gerektiğidir. Bu konuda uzmanınız size detaylı yardımı sağlayacaktır. Genel olarak bıyık ekimine uygun olup olmadığınız da önemli bir sorudur. Bu konular, bu süreç öncesinde ve sırasında vurgulanmıştır.

Hastanın uygun koşulları sağlayıp sağlamadığının belirlenmesi için öncelikle bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Tüm bu sorunları çözdükten ve hastaya bıyık ekim yöntemini belirledikten sonra operasyona başlanır.

Ekim yapılacak alanın yoğunluğuna bağlı olarak bu işlem 2-3 saat sürer. Lokal anestezi altında yapılan operasyon sırasında hasta ağrı hissetmeyecektir. FUE yöntemini kullanırken öncelikle hastanın donör bölgesinden saç kökleri alınır. Daha sonra uygulama yapılacak alandaki kanalları açılır ve bu kanallar dikkatlice dikilir.

FUE yönteminde kişilerde tahribat daha az meydana gelmekte ve bu sonucun çok daha doğal görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca özellikle hem donör bölgesinde hem de uygulama bölgesinde daha hızlı iyileşme söz konusu olmaktadır.

Bıyık ekimi işlem adımları genel olarak şöyle olmaktadır;

 • Öncelikle kişilerin uygulama bölgelerine yalnızca lokal anestezi uygulanmaktadır.
 • Donör bölgesi olarak tercih edilen yerden FUE tekniği ile kıl kökleri dikkatli bir şekilde toplanmaktadır.
 • Toplanan kök sayısı kişinin durumuna göre değişmek ile birlikte ortalama 300 ila 500 arasında değişmektedir.
 • Kökler tek tek toplandıktan sonra özel bir yöntem ile temizlenir ve açılan kanallara ekim işlemi gerçekleştirilir.
 • İşlemden sonra bölge açık bırakılır ve asla yıkanmaz. Ayrıca 3 gün kalacak şekilde bandaj uygulaması yapılır.
 • Kişilerde iyileşme süresi ortalama 10 gün olmakta ve bu süre zarfında bölgede kabuklanma görülmektedir.
 • Bıyık ekimi işlemlerinde diğer kıl nakil işlemlerinde olduğu gibi öncelikle ekilen kıllarda şok dökülmeler olmaktadır. Bu geçici bir durumdur ve bu dökülen kılların yerine sağlıklı yeni kıllar çıkmaktadır.
 • İşlemden sonra yaklaşık 6 ay içerisinde kişilerin bıyıkları normal ve sağlıklı bir biçimde uzamaya başlar.

BIYIK EKİMİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Günümüzde bıyık ekimi ihtiyaç duyulan bir yöntemdir ve kişiler sağlıklı bir bıyığa sahip olmayı tercih etmektedir. 24 yaşın üzerindeki tüm erkekler bu yöntemden yararlanabilir.

Hastanın kıl durumuna göre yapılacak tedavi ve prosedür adımları belirlenir.

Köse hastalarının tedavi süreci uzayacaktır. Bu problemi olan kişilerin ilk ekimden sonra tekrar bir operasyon geçirmesi için ortalama 8-9 aya ihtiyacı vardır. Ayrıca seyrek bıyıklı kişiler tek seferde çok etkili sonuçlar alabilirler. Bıyığınızın durumundan memnun değilseniz, istediğiniz görünüme kavuşmak için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

BIYIK EKİMİ YAPILACAĞI GÜN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bıyık ekimi için uzmanınız bir tarih belirlediğinde ve o gün geldiğinde bazı konularda hassas olmanız gerekmektedir. Her ne kadar kısa süren ve kolay bir operasyon olsa da yine de hassas davranılması gereken durumlar vardır.

Bıyık ekimi yapılacağı gün dikkat edilmesi gerekenler şöyle olmaktadır;

 • Operasyon sonrasını düşünerek boğazı dar kıyafetler tercih etmemelisiniz. Bu kıyafetler giyinip çıkarırken yüzünüze sürteceğinden dolayı sıkıntı olacaktır.
 • Öncesinde kesinlikle sigara içilmemesi gerekmektedir. Hatta işlemden sonra belirli bir süre yine sigara içilmesi önerilmemektedir.
 • Ağır yemekler tüketilmemeli ve bunun yanında kişiler aç karnına operasyona girmemelidir.
 • Sürekli kullanılan ilaçlar var ise bıyık ekimi operasyonu öncesinde mutlaka uzman bilgilendirilmelidir.
 • Kesinlikle hiçbir operasyon öncesinde alkol tüketilmemelidir. Alkolün yanında ayrıca yüksek kafeinli içeceklerden de uzak durulmalıdır.
 • Operasyon öncesinde bıyığınızda herhangi bir biçimde kısaltma işlemi yapmamanız gerekmektedir. Bu işlem öncesinde yapılan muayenede yapılmaktadır.

BIYIK EKİMİ FİYATLARI

Bıyık ekimi fiyatları operasyondan faydalanmak isteyenlerin doğal olarak merak ettiği bir konu olmaktadır. Bıyık ekimi işlemi için öncelikle uzman bir ekipten destek aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bu son derece önemli bir konudur.

Uygun fiyatlı olarak sağlıklı bıyık ekimi yaptığını söyleyen birçok yer vardır. Bunlar ne yazık ki asla doğru tercih değildir. Öncelikle işlemi yapan kişilerin alanında uzman olması ve sonrasında da tecrübeli olması önemsenmelidir. Bu konular dikkate alındıktan sonra işlem için ödenecek olan ücret konusu araştırılmalıdır.

Kıl nakil işlemleri arasında en kısa süren ve daha az greft nakli yapılan bıyık ekimi daha uygun fiyatlar ile yapılmaktadır.

Diğer nakil işlemlerine göre daha uygun fiyatlı ve daha kolay bir işlemdir. Bunun yanında tabi sizlere bu konuda net bir ücret bilgisi vermemiz zordur. Çünkü bu işlemlerde önemli olan uygulama bölgesi ve kaç adet gretf transferi olacağıdır. Bunlar belirlendikten sonra ancak net bir fiyat bilgisi verilebilmektedir.

WhatsApp WhatsApp