Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavileri

Bir kadın görünüşüyle tanımlanır; ten, saç veya vücut çerçevesi olsun, kendini kucaklamalıdır. Bir kadının görünüşünün önemli bir parçası saçlarıdır, pürüzsüz ve ipeksi saçları bir kadının genel kişiliğini geliştirir. Bir kadının saçı mizacını yansıtır, kadının saç şeklindeki bir değişiklik görünüşünü değiştirir.

Bir kadın görünüşüyle tanımlanır; ten, saç veya vücut çerçevesi olsun, kendini kucaklamalıdır. Bir kadının görünüşünün önemli bir parçası saçlarıdır, pürüzsüz ve ipeksi saçları bir kadının genel kişiliğini geliştirir. Bir kadının saçı mizacını yansıtır, kadının saç şeklindeki bir değişiklik görünüşünü değiştirir.

Herkes saçını sever, saç kadın kimliği olarak kabul edilir. Kimliği veya değeri söz konusuysa bir kişi nasıl tepki verir? Bir kadın saç dökülmesi yaşarsa böyle bir özgüven sorunu yaşayabilir. Saç dökülmesinin erkeklerde daha yaygın olduğu yanlış bir kanıdır, her iki kadından birinde saç dökülmesi yaşanır. Her sorunun bir çözümü olduğu için endişelenilmemelidir, saç dökülmesinin cevabı saç ekimidir.

Saç Dökülmesinin Yaygın Nedenleri

1 ) Androgenetik alopesi

Uzaklaşan saç çizgisini ifade eder, hem erkekler hem de kadınlar arasında yaygındır, kalıcı kellik ile sonuçlanır. Genetik bir durumdur.

2) Hormonal dalgalanmalar

Saç dökülmesi, hormonal dengesizliğe neden olan bazı ilaçların bir yan etkisi olarak gelebilir.

Tiroidin farmasötik ilaçlarla tedavisi geçici saç dökülmesine neden olabilir.

3) Kemoterapi

Kanser hücrelerine karşı savaşan güçlü ilaçlar saç köklerine de saldırır, böylece saç köklerini zayıflatır ve saç büyümesini zayıflatır.

4) Demir eksikliği

Saç kökleri gerekli oksijen seviyelerini almadıklarında uykuda kalırlar, bu durum saç incelmesine neden olur, burada hasta anemiden kurtulmadıkça saçlar yeniden büyümez.

5) Hamilelik

Bir kadın hamilelik sonrası dönemde geçici ve zararsız saç dökülmesi yaşayabilir. Doğumdan sonra saç dökülmesi genellikle şiddetli değildir. Hamilelik sırasında veya doğum sonrası hormonal değişiklikler saçların düşmesine neden olabilir. Hormonlar doğumdan sonra kadının vücudundaki normal hormon aralığına geri döndüğünde, hormonal dalgalanmalar saç dökülmesine neden olabilir. Bu durum çok yaygındır ve yeni annelerin çoğu tarafından yaşanmaktadır.

6) Menopoz

Menopoz döneminde kadın vücudunda seks hormon seviyeleri düşer, bu dönemde hormon seviyeleri bozulur, bu da saç büyümesini etkiler. Bazı kadınlar bu dönemde şiddetli saç dökülmesi yaşarlar. Bu üreme hormonları saç büyümesini etkiler, azalan hormon seviyesi saç dökülmesine neden olur.

7) Depresyon

Saç dökülmesinin bu nedeni hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygındır, stres veya huzursuzluk geçici olarak saç dökülmesine neden olabilir, stresin büyüklüğü normale döndüğünde birkaç ay sonra saçlar normal seviyelerine dönebilir.

8) Kilo kaybı

Toplumsal normların belirlediği güzellik standartlarına uygun, ince ve güzel görünme saplantısıyla insanlar önemli vitaminleri, besinleri ve karbonhidratları kaçırıyorlar. Kadınlar figürlerini korumak için açlık çekiyor. Vücudun tüm bölümleri, büyümeleri için yeterli miktarda temel mineral, vitamin ve besin alımına ihtiyaç duyar. İster kalp, ister böbrek, isterse bukleler olsun, tüm vücut kısımlarının bakıma ihtiyacı vardır. Saç dökülmesi riskini ortadan kaldırmak için dengeli beslenmek gerekir.

Erkekler neden bu kadar eğlenmeli, saç ekimi sadece erkekler için değil!

Neden sadece erkekler saç ekiminden yararlansın ki, kadınlar da güzelliğini geliştirme hakkına sahip. Saç ekimi işlemi kadın ve erkek için hemen hemen aynıdır. Saç ekimi tedavisi, saç köklerinin donör bölgeden alıcı bölgeye transferini içerir. Donör bölge veya sabit bölge genellikle yeterli saç folikülüne sahiptir ve alıcı bölgede saç kökleri eksiktir, saç kökleri donör bölgeden alınır ve alıcı alana yerleştirilir. Donör bölge başın arka ve yanlarından oluşurken, alıcı bölge daha çok saç çizgisi üzerinde veya çevresindedir.

Saç ekimi tedavisi için en uygun kadınlar hangileridir?

Kadınlar ayrıca genetik kellik miras alır. Saç dökülmesinden muzdarip kadınların % 5'inden azı saç restorasyon tedavisine uygundur.

1) Kaza sonucu saç dökülmesi

2) Estetik ameliyat geçirenler için kesiklerin etrafından saç dökülmesi

3) Hormonal olmayan nedenlerle saç dökülmesi

4) Marjinal saç dökülmesi yaşayan kadınlar

5) Erkek kellik modelini takip eden kadınlar

Kadınlar için en iyi Saç Ekimi tekniği

İki ana saç restorasyon tedavisi vardır.

1) FUE (Follicular Unit Extraction) saç tedavisi

Bu teknik aynı zamanda FUSE tedavisi (Foliküler Ünite Ayırma Ekstraksiyonu) olarak da bilinir. Bu işlemde saç kökleri verici ve alıcı bölgelerden alınır. Bu durumda kesi yapılmaz. Saç dökülmesini tedavi etmek için implantasyon kalemi kullanılır.

2) FUT (Strip Harvesting) saç ekimi prosedürü

Bu tip saç ekim işleminde yeterli saç kökü bulunan stabil bölgeden bir saç tabakası alınarak alıcı bölgeye yerleştirilerek dikilir.

İki saç restorasyon prosedüründen kadınlar için FUT önerilir. FUT, alternatifi olduğu için daha uygun kabul edilir: Fox prosedürü hastanın başını traş etmesini gerektirir.

Diğer Saç ekim prosedürleri

1) Kozmetik

Kelliği gizlemek için kozmetikler kullanılabilir. Saçın ten rengine yakın boyanması kelliğin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

2) Lazerle Saç tedavisi

Saç restorasyon yöntemleriyle tedavi edilemeyenler için uygundur, saç dökülmesinin ilk aşamalarında faydalıdır.

3) Saç Derisi Mirco-Pigmentasyonu (SMP )

İnsanları saçın varlığından gizlemek için saçlı deriyi koyulaştıran operasyonel bir işlemdir.

Bir Kadın Saç Ekimini Ne Zaman Düşünmelidir?

Bir kadın, aşağıdaki iki durumu tedavi etmek için saç ekimini düşünmelidir :

1) Uzaklaşan saç çizgisinin tedavisi

2) Androjenik Alopesi Tedavisi 

Uzaklaşan saç çizgisinin tedavisi

Saçın güvenli bölgeden güvenli olmayan bölgeye transferini içerir. İki implantasyon prosedüründen biri olan FUT veya FUE kullanılarak yapılır.

Androjenik Alopesi Tedavisi

Nakil prosedürünü seçmeden önce kellik paterni analiz edilmelidir. Kadınların sabit donör bölgeleri olmayabilir, bu da saç ekimini kendileri için fazla yararlı kılmaz.

Maliyet

Tedavinin maliyeti saç dökülmesinin boyutuna bağlıdır. Ayrıca saç restorasyon prosedürünün türüne, karmaşıklığına ve ilişkili risklere de bağlıdır. 

Sonuç

Bir kadının saçı, kişiliğinin ilk göze çarpan kısmıdır. Bir kadının saçları düz, kıvırcık veya dalgalı olabilir, saçları kimliğini yansıtır. Bir kadın için saç dökülmesinden muzdarip olduğunu fark etmesi çok üzücüdür, saç seyrelmesi geçici veya kalıcı olabilir. Kadınlar bile saç ekimi işlemlerinden geçebilir ancak bu tür teknikler tüm kadınlar için uygun değildir. Saç tedavisi için nispeten makul oranlarda bir dizi alternatif mevcuttur. Bir kadın saç dökülmesini önlemek için gerekli önlemleri almalı ve dengeli beslenmelidir.

WhatsApp WhatsApp