Kadınlarda Ani Saç Dökülmesinin Nedenleri

Bireylerin saçlarını kaybetmelerinin birçok nedeni vardır. Erkekler için bu belki kalıtım veya yaşlılık nedeniyle olabilir.

Kadınlar için yukarıda listelenen aynı nedenler, diğer nedenlerin yanı sıra kendi kişisel saç dökülmeleri için de başvurabilir. Bu nedenlerden bazıları hormon dengesindeki değişiklikleri, ilaçları, hastalıkları vb. İçerebilir.

 


Bu nedenle kadınlarda saç dökülmesinden bahsederken kadınlarda saç dökülmesinin ne olduğunu ve kadınlarda ani saç dökülmesinin bazı nedenlerinin neler olduğunu bilmek önemlidir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedir?
Hem erkekler hem de kadınlar için saç dökülmesi stresli bir deneyim olabilir. Bunun nedeni, saç dökülmesinin genellikle güzelliğimizi veya yakışıklılığımızı nasıl gördüğümüzün yanı sıra başkalarının bize nasıl baktığını ve görünüşümüzü yargıladığını düşündüğümüzün bir parçası olmasıdır. Bu nedenle saç dökülmesi söz konusu olduğunda hem erkeklerde hem de kadınlarda birçok kişi saç dökülmesinin nedenlerini ve saç dökülmesini nasıl durduracağını bilmek ister.

Ayrıca saç dökülmesi ani olursa kişi için büyük endişe kaynağı olabilir. Bununla birlikte, normal saç başının aslında günde 50 ila 100 saç teli kaybettiğini unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, eğer saç dökülmesi önemliyse veya kümeler halinde çıkıyorsa, o zaman kişinin kişisel doktorundan tavsiye ve tedavi almak önemlidir.

Kadınlarda Ani Saç Dökülmesinin İlk On Nedeni
Kadınlarda saç dökülmesi yaygın bir olgudur. Ortalama olarak bir kadın her gün 100-150 saç teli kaybeder. Bu oldukça normaldir çünkü saç kökü kaybedilen her saç teli için yeni saç üretir. Ancak bazı durumlarda bir günde kaybedilen saç teli sayısı, saç derisinde çoğaltılan saç sayısının çok üzerine çıkar. Bu, ani ve öngörülemeyen klinik saç dökülmesi durumuna neden olur.

Kadınlarda klinik saç dökülmesi bir takım nedenlerle ortaya çıkabilir. En önemli nedenler stres ve tıbbi durumlardır. İşte kadınlarda ani saç dökülmesine neden olan en önemli 10 faktörün listesi:

Aşırı egzersiz: Çok fazla egzersiz vücudunuzdan gerekli beslenmeyi boşaltır ve bu da saç köklerinin gücünü kaybetmesine neden olur.
Diyet koşullarında değişiklik/yetersiz beslenme
Uyku eksikliği: Uyku apnesi, saç folikülünde strese neden olarak saçların normalden daha erken dökülmesine neden olur.
İlaçlar: Kadınlarda saç dökülmesine neden olan yaygın ilaçlar arasında oral kontraseptifler, anti-depresanlar, NSAID'ler ve beta ve kalsiyum kanal blokerleri bulunur.
Hamilelik ve çocuk doğum: Saç dökülmesi, esas olarak vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak doğumdan 2-3 ay sonra ortaya çıkar.
Alerjiler: Toz ve ilaçlardan kaynaklanan alerjiler, ani saç dökülmesine neden olan kaşıntı ve pullanmaya neden olabilir.
Sıcak hava: Sıcak hava saç köklerinin nem içeriğini kaybetmesine neden olur. Bu, ani saç dökülmesine neden olur.
Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları kanser hastalarında şiddetli ve ani saç dökülmesine neden olur. Bu tip saç dökülmeleri geri döndürülebilir olsa da tedavi sonrası yeniden çıkan saçlar, işlem sonrası doğal rengini ve dokusunu kaybedebilir.
Tiroid hastalıkları: Saç dökülmesi, yetersiz tiroid (hipotiroidizm) veya hiperaktif tiroid (hipertiroidizm) nedeniyle ortaya çıkabilir. Her durum hormonal dengesizliğe neden olur ve saç dökülmesine neden olur.
Viral enfeksiyon: Viral enfeksiyon, alopesi areata adı verilen ani saç dökülmesine neden olabilir.


Yukarıdaki saç dökülme türlerinin çoğu, doğrudan veya dolaylı olarak saç köklerinde strese neden oldukları için stres kaynaklı olarak kategorize edilebilir. Stres, saç köklerinin normal büyüme döngüsünde bozulmaya neden olur. Sonuç olarak saç folikülü daha kısa bir anafaza (uzama periyodu) uğrar ve normal süreden çok daha erken dinlenme fazına (telojen) dönerek saçın erken dökülmesine neden olur.

Strese bağlı saç dökülmesi genellikle geçici bir hastalıktır. Stres faktörü tanımlanıp ele alındığında, saç uzaması normale döner. Tıbbi durumlar ve kemoterapi nedeniyle ani saç dökülmesi de tamamen geri dönüşümlü olabilir. Genetik nedenlerle saç dökülmesi (kadınlarda androjenik alopesi) geri döndürülemez ve yüzde 100 iyileştirilemez.

WhatsApp WhatsApp