Kadın tipi kellik nedir?

Androgenetik alopesi olarak da adlandırılan kadın tipi kellik, kadınları etkileyen saç dökülmesidir. Erkek tipi kelliğe benzer, ancak kadınlar saçlarını erkeklerden farklı bir şekilde kaybedebilir.

Androgenetik alopesi olarak da adlandırılan kadın tipi kellik, kadınları etkileyen saç dökülmesidir. Erkek tipi kelliğe benzer, ancak kadınlar saçlarını erkeklerden farklı bir şekilde kaybedebilir.

Kadınlarda saç dökülmesi, özellikle yaşlandıkça normaldir.

Kadın tipi kellik kalıtsaldır. Menopozdan sonra daha yaygındır, bu nedenle hormonlar muhtemelen sorumludur. Saçınızın döküldüğünü fark ederseniz, doktorunuza veya bir dermatoloğa başvurun. Kadın tipi kellik veya başka bir saç dökülmesi yaşayıp yaşamadığınızı belirleyebilecekler.

Ne kadar erken tedavi edilirseniz, dökülmeyi o kadar hızlı durdurabilirsiniz - ve hatta muhtemelen saçlarınızı yeniden büyütebilirsiniz.
Kadın tipi kellik neye benziyor?
Kadın tipi kellikte saçın uzama aşaması yavaşlar. Yeni saçların çıkmaya başlaması da daha uzun sürer. Saç kökleri küçülür ve uzayan saçların daha ince ve daha ince olmasına yol açar. Bu, kolayca kırılan saçlara neden olabilir.

Kadınların her gün 50 ila 100 saç telini kaybetmesi normaldir, ancak kadın tipi kelliği olanlar çok daha fazlasını kaybedebilir.

Erkeklerde saç dökülmesi başın önünden başlar ve kelleşene kadar arkaya doğru çekilir. Kadınlar, saç çizgisinden başlayarak başlarının her yerinden saçlarını kaybeder. 

Kadınların tamamen kel olma olasılığı daha düşüktür, ancak saçlarınızda çok fazla incelme olabilir.

Doktorlar kadın tipi kelliği üç türe ayırır:

Tip I, bölgenizin etrafında başlayan az miktarda incelme.
Tip II, parçanın genişlemesini ve etrafındaki incelmenin artmasını içerir.
Tip III, kafa derinizin üst kısmında şeffaf bir alan ile baştan aşağı inceliyor.
 
Genetik kadın tipi kelliğe neden olabilir mi?
Saç dökülmesi ebeveynlerden çocuklarına geçer ve birçok farklı gen söz konusudur. Bu genleri her iki ebeveynden de miras alabilirsiniz. 

Kadın tipi kelliğe başka ne sebep olur?
Kadın tipi kellik genellikle altta yatan bir endokrin durumdan kaynaklanır.

Düzensiz adet dönemi, şiddetli sivilce veya istenmeyen tüylerde artış gibi başka semptomlarınız varsa, doktorunuza danışın. Farklı türde bir saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.

 
 
Kadınlar 20'li yaşlarında kadın tipi kellik yaşayabilir mi?
Kadınların orta yaştan önce kadın tipi kellik geliştirme olasılığı daha düşüktür. Erkekler gibi kadınların da 40'lı, 50'li yaşlarında ve sonrasında saçlarını kaybetmeye başlama olasılığı daha yüksektir .

Androjenler adı verilen yüksek erkek cinsiyet hormonları erkeklerde saç dökülmesine neden olur. Genelde androjenlerin kadın tipi saç dökülmesinde de rol oynadığı hissedilir.

Sigara içmek ayrıca kadın tipi saç dökülmesi riskini artırabilir.

Nasıl teşhis edilir?
Saç derinizde saç incelmesi fark ettiyseniz, doktorunuza veya bir dermatoloğa görünün. Doktorunuz saç dökülme şeklini görmek için kafa derinizi inceleyecektir. Kadın tipi kellik teşhisi için genellikle teste gerek yoktur.

Başka bir saç dökülmesinden şüpheleniyorlarsa, tiroid hormonu, androjenler, demir veya saç büyümesini etkileyebilecek diğer maddeler seviyenizi kontrol etmek için bir kan testi de yapabilirler.

WhatsApp WhatsApp