Erkek tipi kellik nedir?

Androjenik alopesi olarak da adlandırılan erkek tipi kellik, erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi türüdür.

Androjenik alopesi olarak da adlandırılan erkek tipi kellik, erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi türüdür. 
Erkek tipi kelliğe ne sebep olur?
Erkek tipi kelliğin bir nedeni genetik veya ailede kellik geçmişine sahip olmasıdır. Araştırmalar, erkek tipi kelliğin androjenler adı verilen erkek cinsiyet hormonları ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Androjenlerin saç büyümesini düzenlemek dahil birçok işlevi vardır.

Kafanızdaki her saçın bir büyüme döngüsü vardır. Erkek tipi kellik ile bu büyüme döngüsü zayıflamaya başlar ve saç folikülü küçülerek daha kısa ve daha ince saç telleri oluşturur. Sonunda her bir saçın büyüme döngüsü sona erer ve yerine yeni saç çıkmaz.

Kalıtsal erkek tipi kelliğin genellikle hiçbir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, bazen kelliğin belirli kanserler, ilaçlar, tiroid rahatsızlıkları ve anabolik steroidler gibi daha ciddi nedenleri vardır. Yeni ilaçlar aldıktan sonra veya başka sağlık şikayetleriyle birlikte saç dökülmesi meydana gelirse doktorunuza görünün.

Doktorlar, erkek tipi kelliği teşhis etmek için saç dökülmesi modelini kullanırlar. Kafa derisinin mantar rahatsızlıkları veya beslenme bozuklukları gibi belirli sağlık sorunlarını elemek için tıbbi bir geçmiş ve muayene yapabilirler .

Saç dökülmesine bir kızarıklık, ağrı, kafa derisinin soyulması, saç kırılması, düzensiz saç dökülmesi veya alışılmadık bir saç dökülmesi eşlik ettiğinde bu durum kellik nedeni olabilir. Saç dökülmesinden sorumlu olan bozuklukları teşhis etmek için deri biyopsisi ve kan testleri de gerekli olabilir.
Kimler risk altında?
Erkek tipi kellik ergenlik yıllarınızda başlayabilir, ancak daha çok yetişkin erkeklerde ortaya çıkar ve olasılık yaşla birlikte artar. Genetik büyük bir rol oynar. Erkek tipi kellik ile yakın akrabaları olan erkekler daha yüksek risk altındadır. Bu, özellikle akrabaları ailenin anne tarafında olduğunda geçerlidir.

 
 
Saçımı mı kaybediyorum?
Saç dökülmeniz şakaklarda veya başın tepesinde başlarsa, erkek tipi kellik yaşayabilirsiniz. Bazı erkeklerde tek bir kel nokta olur. Diğerleri saç çizgilerinin bir "M" şekli oluşturacak şekilde gerilediğini tecrübe eder. Bazı erkeklerde saç çizgisi, saçın tamamı veya çoğu gidene kadar gerilemeye devam eder.

 
REKLAM


Saç dökülmesine yönelik teknikler
Diğer sağlık durumları bir neden değilse, tıbbi tedavi gerekli değildir. Bununla birlikte, görünümlerinden memnun olmayan ve daha dolgun bir saç görünümü isteyen erkekler için tedaviler mevcuttur.

Saç modelleri
Sınırlı saç dökülmesi olan erkekler bazen doğru saç kesimi veya saç modeli ile saç dökülmesini gizleyebilir. Saç stilistinizden incelmiş saçları daha dolgun gösterecek yaratıcı bir kesim isteyebilirsiniz.

Peruklar veya saç parçaları
Peruklar incelmiş saçları, uzaklaşan saç çizgilerini ve tam kelliği kapatabilir. Çeşitli stil, renk ve dokularda gelirler. Doğal bir görünüm için, orijinal saçınıza benzeyen peruk renkleri, stilleri ve dokuları seçebilirsiniz. Profesyonel peruk stilistleri, daha doğal bir görünüm için perukları şekillendirmeye ve yerleştirmeye yardımcı olabilir.

Örgü
Saç örgüleri, doğal saçınıza dikilen peruklardır. Örgüyü dikmek için yeterli saça sahip olmalısınız. Örgülerin avantajı, yüzme, duş alma ve uyku gibi aktiviteler sırasında bile her zaman açık kalmalarıdır. Dezavantajları, her yeni saç büyümesi meydana geldiğinde tekrar dikilmeleri gerektiğidir ve dikiş işlemi doğal saçınıza zarar verebilir.

Minoksidil (Rogaine)
Minoxidil (Rogaine) kafa derisine uygulanan topikal bir ilaçtır. Minoxidil, bazı erkeklerde saç dökülmesini yavaşlatır ve saç köklerini yeni saç çıkması için uyarır. Minoxidil'in gözle görülür sonuçlar üretmesi dört aydan bir yıla kadar sürer. İlacı almayı bıraktığınızda saç dökülmesi genellikle tekrar olur.

Minoksidil ile ilişkili olası yan etkiler arasında kuruluk, tahriş, yanma ve kafa derisinin pullanması bulunur. Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktora gitmelisiniz:

Kilo almak
Yüz, el, ayak bilekleri veya karın şişmesi
Uzanırken nefes almada zorluk
Hızlı kalp atımı
Göğüs ağrısı
Yorucu solunum
Finasteride (Propecia, Proscar)
Finasteride (Propecia, Proscar) bazı erkeklerde saç dökülmesini yavaşlatan oral bir ilaçtır. Saç dökülmesinden sorumlu olan erkeklik hormonunun üretimini engelleyerek çalışır. Finasteride, minoksidilden daha yüksek bir başarı oranına sahiptir. Finasterid almayı bıraktığınızda saç dökülmeniz geri döner.

Sonuçları görmeden önce üç aydan bir yıla kadar finasterid almalısınız. Bir yıl sonra saç büyümesi olmazsa, doktorunuz muhtemelen ilacı bırakmanızı tavsiye edecektir. Finasteridin yan etkileri şunları içerir:

Depresyon
Kaşıntı
Döküntü
Kurdeşen
Göğüslerde hassasiyet
Göğüs büyümesi
Yüzün veya dudakların şişmesi
Ağrılı boşalma
Testislerde ağrı
Ereksiyonda zorluk
Nadir de olsa finasterid meme kanserine neden olabilir . Derhal bir doktor tarafından değerlendirilen herhangi bir göğüs ağrısı veya yumru olması gerekir.

Finasterid, prostat kanserini taramak için kullanılan prostata özgü antijen (PSA) testlerini etkileyebilir. İlaç, normalden daha düşük okumalara neden olan PSA seviyelerini düşürür. Finasterid alırken PSA düzeylerindeki herhangi bir artış prostat kanseri için değerlendirilmelidir.

Saç ekimi
Bir saç nakli saç dökülmesi için en yaygın ve pahalı bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi, saç derisinin aktif saç büyümesi olan alanlarından saçı alarak ve bunları saç derinizin incelen veya saçsız bölgelerine naklederek çalışır.

Genellikle birden fazla tedavi gereklidir ve prosedür, yara izi ve enfeksiyon riskini taşır. Saç ekiminin avantajları, daha doğal görünmesi ve kalıcı olmasıdır.

Danışmanlık
Kel olmak büyük bir değişiklik olabilir. Görünüşünüzü kabul etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Erkek tipi kellik nedeniyle anksiyete, düşük benlik saygısı, depresyon veya diğer duygusal problemler yaşıyorsanız, danışmanlık almalısınız .

 
 

 

WhatsApp WhatsApp